oC

Dziś: Zamknięte

Jutro: Zamknięte

Zobacz pozostałe dni

header wiewior

Sala gimnastyczna

SALA GIMNASTYCZNA w Parku Rozrywki Julinek z siedzibą jedynej w Polsce Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej.

Po utworzeniu Bazy Cyrkowej w Julinku rozpoczęła się modernizacja terenu pod kątem potrzeb cyrku. Trzeba było stworzyć zaplecze dla prób ludzi i zwierząt, a także pomieszczenia dla zwierząt i miejsca hotelowe dla personelu. Prace rozpoczęły się już pod koniec lat czterdziestych. Stopniowo tworzono nową infrastrukturę. Pojawiały się kolejne obiekty, w pierwszej kolejności budowano pomieszczenia służące zwierzętom. Ale była potrzeba miejsca, w którym mogliby szkolić się kandydaci na mistrzów areny.

W pierwszej fazie młode kadry szkolono w Kolonii Julinek i we dworku Karpinek na obrzeżach Leszna. Przez kilka lat dojrzewał pomysł utworzenia państwowej szkoły cyrkowej. W związku z tymi planami na początku lat sześćdziesiątych rozpoczęto budowę sali gimnastycznej. Obiekt ten musiał stwarzać właściwe warunki, tzn. mieć odpowiednią wysokość, nie mniejszą niż 10 metrów oraz specjalistyczne mocowania. A wszystko po to, by można było trenować wszystkie dyscypliny cyrkowe.

W końcu udało się powołać Państwową Szkołę Cyrkową w roku 1967. PSC korzystało z sali do początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to nastąpiła w Polsce transformacja. Przedsiębiorstwo zostało sprywatyzowane a PSC rozwiązano. Po niedługim czasie państwową szkołę cyrkową powołano do życia ponownie, jednak korzystała wtedy z sal warszawskich szkół. Po utworzeniu Parku Rozrywki Julinek Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej ponownie wróciła na swoje stare miejsce. Przez ostatnie pół roku obiekt został poddany gruntownej modernizacji, teraz doskonale spełnia warunki jakie są wymagane przy tego rodzaju skomplikowanych ćwiczeniach.

Na sali tej w ciągu ostatnich 50 lat wyszkolono wielu wybitnych akrobatów, gimnastyków, żonglerów i ekwilibrystów, którzy występując na arenach całego świata byli i są wspaniałą wizytówką dla Julinka.

 

Dołącz do nas

Patroni medialni


Z nimi współpracujemy


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa.